Coaches

We have a strong and growing team of coaches at Dacorum and Tring. Many have international and national level experience. We are also actively developing new coaches through a combination of training and mentoring. Currently, we have 31 coaches of whom 5 are ex-internationals.

Our membership is growing, so if you are interested in coaching (whether you are experienced or looking to start your coaching journey) do get in contact. Further information on the coaching qualification pathway with UK Athletics can be found here.

Deb Keenleyside

Head Coach - Hurdles & 3/400m Coach

Ex-International - UKA Athletics Coach

Deb was a member of the National Hurdles squad 1976-80, won British Universities Champs in 1979 and 1980, finished 3rd in National Champs 1980 and represented GB at 400m Hurdles. Later competed in World and European Masters competitions over 100m Hurdles and at Triple Jump. 

Mike Dunphy

Middle Distance Coach

UKA Level 4 Coach

Mike is a UK Athletics Level 4 qualified coach and was a Southern Counties Staff Coach for Middle Distance events.

Winston thomas

Sprints Coach

Ex-International - UKA Level 4 Coach

Winston was World Masters Champion at 400m & 4 x 400m Relay, European Masters Champion 400m & 4 X 400m Relay and also British Masters Champion at 400m, 200m, 400M Hurdles, Decathlon and Pentathlon.

John Jales

Head Coach - Road Runners

UKA Level 3 Coach

John has completed 12 marathons with a London Marathon best time of 2hrs 46.39.

John is Club President and Head Coach of the Road Runners.

Cathie Woolfrey

Sprints Coach, u15 Multi-Events

UKA Level 3 Coach

Cathie is a former County Basketball Player who also carried the Olympic Torch in the 2012 Torch Relay.

Cathie is a stalwart of Dacorum and Tring having been involved since 1987 coaching, competing and managing teams.

 Cathie is the U15 & U17 Girls’ Team Manager.

Rob Wright

Long, Triple & High Jump Coach

UKA Event Group Coach

Rob is a Member of the Dacorum and Tring road runners and Vets team and is a former Triathlete and Rugby League Player & Coach.

Rob Deane

Road-Running Coach

UKA Coach in Running Fitness

Rob was a British Colleges medallist at Long Jump, County Champion at Long Jump and Decathlon and had a Top 30 UK ranking for Long Jump.  He was also a World Police and Fire Games- Volleyball silver medallist

Rob is also Club Chairman.

Trevor Ratcliffe

Javelin Coach

Ex-International - UKA Coaching Assistant

Trevor was a founding member of Dacorum and Tring Athletics Club and was World Indoor Masters (M40) Javelin Champion in 2008

He was also a World Masters bronze medallist in 2015, Silver Medallist at the GB Masters in 2020 and represented South of England in 1996.

Petra Carroll

Coach for junior Groups (Years 2-7)

UKA Athletics Coach

Petra was County Pentathlon Champion, specialising in Hurdles and High Jump, in 1983 and a County Netball player 1982-1988.  In addition to being a UK Athletics Coach, Petra is a qualified Gymnastics & Netball coach

Petra is team manager for U13 boys and girls.

Andy Jackson

Pole Vault Coach

Ex-International - UKA Coaching Assistant

Andy was a GB international pole vaulter having been English Schools and National under 20 champion.  Having turned his hand to coaching he was awarded Dacorum Sports Awards Coach of the Year in 2015.  He also played rugby for Wasps.

Charlie Rowland

Javelin Coach

UKA Athletics Coach - PE Teacher

Charlie is PE Teacher at Chesham Preparatory School and has coached young athletes aged 10-13 to National standard in High Jump, Javelin, Shot Put and Hurdles.

 

 

 

 

Celia Findlay

Road Running Coach

Ex-Internationat - UKA Coach in Running Fitness

Celia is a World Masters Silver Medallist for the Marathon and Herts Masters Champion for 5K, 10K & Half Marathon.  Her PB for the marathon is 2 hours 56 minutes.

Seb Wadlow

Discus and Development Group

UKA Athletics Coach

Seb is a Hertfordshire Young Leaders Athletics Official
Competes for D and T

 

Rhys Mellor

Shot Put Coach

PE Teacher

Rhys has recently joined our coaching squad – profile update coming soon

Jonathan Edwards

Middle Distance Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Jonathan was Regional Schools Champion at 800m & 1500m and Cross-country junior team manager.

Alison Parker

Hurdles Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Alison was English Schools 400m Hurdles Finalist in 1988, Eastern Counties Champion at 400m Hurdles in 1994 and County Champion at 400m Hurdles, Pentathlon and Sprint Hurdles 1986-1996

Alison still holds a number of Dacorum & Tring Club Records.

Peter Stansbury

Sprints Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Peter was a national Schools finalist at 400m and British Masters Finalist at 400m.  He was also a 1st Division & County Volleyball Player, winning national Gold and Silver medals.  

 Peter is also Senior Mens Team Manager.

 

Jamie Marlow

Running Fitness

UKA Leadership In Running Fitness

Jamie was UK Masters (M35) Ultra-Trail Champion.  He is also a Marathon runner with a PB of 2 hours 47 minutes

He represented Lincolnshire Schools.

Amber Carroll

Years 2-7 Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Amber was a World Catholic Games 300m Hurdles Bronze medallist in 2015, came 4th in the 300m Hurdles at the Bedford International Games in 2015, and was County Champion in 2015.

 

Lauren Leach

u13 Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Lauren was a County Schools Netball Player, plays for Connexions Netball Club and has run in the London Marathon.  

 

 

Zoe Carroll

u13 & Years 2-5 Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Zoe represented Herts as U13, U15 and U17,  and competed at Regional Multi-events Competition.  Zoe has completed the Game Changers course for volunteers and was U15 County Netball captain.

Zoe also  plays netball in the Wasps franchise.

Mark Whyte

u13 Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Mark was Herts U17 Indoor 60m Champion and represented D and T men’s team.

Ed Hopper

High Jump Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Ed was a Bronze medallist at Eastern Champs High Jump, Herts U15 & U17 Indoor High Jump Champion and Herts U17 High Jump Champion.

 

Samad Ibrahim

u13 Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Samad represented Herts at Inter-Counties 2018, was Herts Indoor 60m Champion and Herts Indoor 200m Silver medallist.

Daniel Hopper

Long Jump Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Dan was English Schools Long Jump Bronze medallist in 2016 and School Games Long Jump Silver medallist in 2016.  He is a 7-metre long jumper.

Sue Lowe

Sprints Coach

Sue was ranked equal 6th in UK for junior girls 100m, competed at English Schools (Junior Girls:100m, Senior Girls: 400m) and was Southern Inter-Counties 400m Champion

 

Sophie Routledge

Leader In Running Fitness

Sophie was Herts County Champion over 800m, medallist at County Cross-Country and has a best marathon time of 4hours 15mins

 

 

Belinda Williams

Sprints Coach

Mark was Herts U17 Indoor 60m Champion and represented D and T men’s team.

Ralph Williams

Sprints Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Ed was a Bronze medallist at Eastern Champs High Jump, Herts U15 & U17 Indoor High Jump Champion and Herts U17 High Jump Champion.

 

Haydn Wiliams

Sprints Coaching Assistant

UKA Coaching Assistant

Samad represented Herts at Inter-Counties 2018, was Herts Indoor 60m Champion and Herts Indoor 200m Silver medallist.

 

Want to see your name here?

We are growing and need new coaches. Please contact Deb Keenleyside if you would like to join our team

Athlete, Coach, Official, Supporter or Helper....

Why not join us today?

small_c_popup.png

Let's have a chat

Contact Us